4Χ4 για τον Ηρακλή Κηφισιάς καθώς όλα τα τμήματα του επικράτησαν των αντιπάλων τους.

Για την Α2 Γυναικών ο Ηρακλής Κηφισιάς επικράτησε εύκολα του Ιωνικού Νίκαιας με 3-0 (25-15, 25-18, 25-17) στο ντέρμπι τετράδας

της 15ης αγωνιστικής της ‘Α ζώνης της Α2 γυναικών. Η ομάδα της Κηφισιάς με το τρίποντο αυτό έπιασε τον σύλλογο της Νίκαιας στην δεύτερη θέση με 36 πόντους, ενώ εξαιτίας του σετ που είχε πάρει στον Ά γύρο (3-1 ήττα), έστειλε τον αντίπαλο του στην τρίτη θέση.

Αγωνιστικά ο Ηρακλής Κηφισιάς ήταν ανώτερος από την αρχή του ματς, πίεσε πολύ στο σερβίς, χάλασε εύκολα την υποδοχή του Ιωνικού, κυριάρχησε στο φιλέ, βρήκε λύσεις από πολλές παίκτριες και είχε την πασαδόρο Μοντέρο να οργανώνει εκπληκτικά και να δίνει ρυθμό στην ομάδα. Από την άλλη ο Ιωνικός, παρουσιάστηκε κάκιστος για ένα ντέρμπι κορυφής, με πολλά λάθη, χωρίς διάθεση και ενέργεια ήταν αδύνατο να πάρει κάτι από αυτό τον πολύ δυνατό και παθιασμένο Ηρακλή του Κώστα Ταμπουρατζή.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 14-14, εκεί ο Ηρακλής με φοβερό σερί 10-1 από σερβίς της Μαραθοκαμπίτου «καθάρισε» το σετ με 25-15.

Στο δεύτερο το αρχικό 12-11 του Ηρακλή εκτινάχτηκε σε 17-13, 21-16 με Παπαδοπούλου, Κορναράκη, Τζαλαλή και το σετ τελείωσε πανεύκολα ο σύλλογος της Κηφισιάς με 25-18.

Τέλος στο τρίτο σετ το 9-9 με ξέσπασμα του Ηρακλή, έγινε 19-10, ο Ιωνικός  προσπάθησε να μειώσει  προσωρινά  αλλά ο Ηρακλής κυρίαρχος με 20-13, 23-17 επικράτησε οριστικά με 25-17 και ολοκλήρωσε το θρίαμβο του με 3-0 set.

Επόμενοι αγώνες για την Α2 Γυναικών:

Τα αναπτυξιακά τμήματα συνέχισαν με νίκες. Την αρχή έκαναν οι Παγκορασίδες που υποδέχτηκαν στο Ζηρίνειο την Σχολή Μωραΐτη και επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ (25-11, 25-12, 25-12).

Το απόγευμα του Σαββάτου και η δεύτερη ομάδα των Παγκορασίδων είχε ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδο της Κοκκινιάς όπου επικράτησε και αυτή με 0-3 σετ (14-25, 14-25, 19-25) Νίκης Αμαρουσίου.

Το απόλυτο των νικών ολοκλήρωσε την Κυριακή στον Διόνυσο, η ομάδα των Κορασίδων επικρατώντας και αυτή με 0-3 σετ (14-25, 14-25, 19-25).