ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
Τμήμα Σχολής Βόλεϊ Ακαδημία
Τμήμα Σχολής Mini Volley

Ο Ηρακλής Κηφισιάς πρωταθλητής Νεανίδων επικρατώντας με 3-1 της Ηλιούπολης

Ο Ηρακλής Κηφισιάς κατέκτησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων, το φάιναλ φορ του οποίου φιλοξενήθηκε στον Τύρναβο καθώς επικράτησε με 3-1 της Ηλιούπολης στον συναρπαστικό τελικό τα διοργάνωσης.

Αν και ο αγώνας έμοιαζε να εξελίσσεται σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς ο Ηρακλής προηγήθηκε πολύ εύκολα με 2-0, τελικά η ομάδα της Κηφισιάς έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου τίτλου της ιστορίας της με (2009 και 2011 οι προηγούμενες επιτυχίες) με περιπετειώδη τρόπο καθώς η Ηλιούπολη έκανε μια φοβερή ανατροπή η οποία όμως έμεινε στη μέση.

Η Ηλιούπολη μετά τη νίκη – θρίλερ επί της Ελπίδας στον ημιτελικό, στο σημερινό ματς στην αρχή του αγώνα δεν μπόρεσε να δείξει το καλό της πρόσωπο κι αυτό εν πολλοίς οφείλεται στα πολλά προβλήματα που δημιούργησε το σερβίς του Ηρακλή Κηφισιάς.

Με την υποδοχή της Ηλιούπολης να βγάζει εκτός επίθεσης το μεγάλο της όπλο που ήταν οι κεντρικές, ο Ηρακλής Κηφισιάς στο πρώτο σετ μετέτρεψε το 10-9 σε 16-9 και το 16-12 σε 21-12 φτάνοντας εύκολα στο 1-0.

Η ομάδα του Στέφανου Πολύζου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο β’ σετ αποκτώντας νωρίς μια διαφορά (11-7) για να φτάσει σχετικά εύκολα στο 20-12 και στο 2-0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με τον Ηρακλή να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και να προηγείται με 6-1, 13-3 και 16-8. Όλα έδειχναν ότι ο τελικός όδευε προς το τέλος του, όμως η Ηλιούπολη από εκείνο το σημείο και μετά θύμισε την ομάδα του ημιτελικού και εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση του Ηρακλή πέτυχε μια απίστευτη ανατροπή. Αρχικά πλησίασε σε 16-12, ενώ το 22-17 έγινε 22-22 με συνεχόμενα μπλοκ από την Πατεράκη. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-22 με χαμένο σερβίς κι αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος του καθώς ακολούθησε χαμένο σερβίς και δύο κόντρα επιθέσεις της Ηλιούπολης για το εκπληκτικό 23-25.

Η Ηλιούπολη με την ψυχολογία υπέρ της παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 4-1, προηγήθηκε με 11-16 και έδειξε ικανή να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ, όμως η άνοδος της Γκρέκα επέτρεψε στον Ηρακλή να ροκανίσει τη διαφορά (14-16, 18-19) και να προηγηθεί με 20-19 φτάνοντας στο 24-22 με επίθεση της Γκρέκα. Η Ηλιούπολη μείωσε σε 24-23 όμως στην επόμενη φάση η Ευθυμιοπούλου κάρφωσε άουτ στην κόντρα επίθεση για να πάρει το σετ και τον τίτλο ο Ηρακλής Κηφισιάς.

Τα σετ: 25-15, 25-13, 23-25, 25-23

Το πανόραμα του Final 4
Σάββατο 7/3
16.00, ΑΣ Ελπίς – ΓΣ Ηλιούπολης 2-3 (21-25, 25-16, 17-25, 25-23, 14-16)
18.00, ΓΣΚηφισιάς "Ο Ηρακλής" – ΕΑ Λάρισας 3-0 (25-21, 25-22, 25-9)
Κυριακή 8/3
14.00, Αγώνας για θέσεις 3-4, Ελπίδα Αμπελοκήπων – ΕΑ Λάρισας 3-0 (26-24, 25-20, 25-7)