ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
Τμήμα Σχολής Βόλεϊ Ακαδημία
Τμήμα Σχολής Mini Volley

Βαθμολογική Ανάσα για την Γυναικεία Ομάδα

Ο Ηρακλής Κηφισιάς επικράτησε εύκολα με 3-0 του ΕΟΣ. Ο Ηρακλής Κηφισιάς επικράτησε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς του ΕΟΣ στον τελικό παραμονής και με το τρίποντο που κατέκτησε μείωσε τη διαφορά που τον χωρίζει από τις υπόλοιπες ομάδες.

Η μεγάλη διαφορά των δυο ομάδων ήταν στην επίθεση όπου ο Ηρακλής ολοκλήρωσε τον αγώνα με 46% κι ο ΕΟΣ με 24% (έχοντας 19% στο πρώτο σετ), ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η διαφορά στην υποδοχή.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Κηφισιάς μετά το 6-5, πάτησε γκάζι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΕΟΣ, με τις φιλοξενούμενες να έχουν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση.
Αυτό συνεχίστηκε μέχρι ενός σημείου και στο β’ σετ όπου αρχικά ο Ηρακλής έδωσε την εντύπωση ότι θα το κατακτήσει εύκολα, ωστόσο μετά το β’ σετ τα δεδομένα άλλαξαν.

Η ομάδα της Σταυρούπολης βρήκε λύσεις πάνω στο φιλέ και σε συνδυασμό με τα λάθη του Ηρακλή μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (20-18), ωστόσο η αντεπίθεση της δεν είχε και την ανάλογη συνέχεια καθώς η ομάδα της Κηφισιάς με σερί 5-0 καθάρισε και το β’ σετ.

Ο ΕΟΣ άντεξε μέχρι το 10-7 του γ’ σετ, όταν μια χαμένη κόντρα μπάλα των φιλοξενούμενων ήταν η αρχή του τέλους καθώς ο Ηρακλής προηγήθηκε με 16-8 και πήρε με άνεση το τρίποντο.

«Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς αύριο για εμάς και όλη την εβδομάδα δεν υπήρχε η λέξη ήττα στο μυαλό μας. Μπήκαμε αποφασιστικά στο παιχνίδι, παίξαμε απλό, νορμάλ βόλεϊ χωρίς λάθη, εκμεταλλευτήκαμε τις αδυναμίες του ΕΟΣ και πήραμε με άνεση το τρίποντο. Η ομάδα δεν αξίζει τη θέση που βρίσκεται και στα επόμενα 8 ματς αδιαφορώντας για το όνομα του αντιπάλου θα κάνουμε τα πάντα για να μείνουμε στην κατηγορία», είπε ο Σπύρος Χουντουμάδης ενώ ο Δημήτρης Σολκίδης απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του τόνισε: «Ζητώ συγνώμη από τον κόσμο που ήρθε να δει αυτό το ματς για το θέαμα που του προσφέραμε. Δεν ήταν εικόνα ομάδας Α1 αυτή που δείξαμε… Αυτή η εμφάνιση ήταν ντροπή για τον σύλλογο».

Τα σετ: 25-11, 25-18, 25-12

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κουντουρά 11 (5/6 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 14 (11/22 επ., 3 μπλοκ), Καπέλου, Βλαχάκη 18 (16/34 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 24% άριστες), Λέτσκοβα 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 33% άριστες), Γιακιμόβκσα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Σάκκουλα –λ (44% υπ. – 33% άριστες) / Γκρέκα 1, Κορναράκη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ)

ΕΟΣ (Σολκίδης): Δημητριάδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γεροβασιλείου 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. – 07% άριστες), Μπούκα 1 (1/21 επ., 26% υπ. – 16% άριστες), Κοκκινίδου, Σταφυλλίδου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Ελευθεριάδου 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (61% υπ. – 28% άριστες) / Μητσάνη, Μαλιγκάνη 3 (2/8 επ., 1 άσο, 21% υπ. – 14% άριστες), Άγγου.

12-03-2024 15:23

Ο Ηρακλής Κηφισιάς συνεχίζει με ρεκόρ καθώς παραμένει αήττητος 20 αγωνιστικές και πλέον μετρά...